מה אפשר לעשות עם משטחי עץ משומשים?

מה אפשר לעשות עם משטחי עץ משומשים?

ניצול מחודש של משטחי העץ המשומשים הרבים הקיימים בימינו הוא דרך נהדרת לתרום לשמירה על כדור הארץ, וכדאי להכיר את הדרכים השונות לעשות זאת באופן מיטבי.

מדוע ישנם כל כך הרבה משטחים משומשים?

עץ, כידוע לכולנו, הינו חומר גלם חזק ועמיד להפליא, וכל מי שיש לו בבית ריהוט עץ – ובעצם למי אין רהיטי עץ – יודע שהם מחזיקים מעמד לאורך שנים רבות רבות ומסבים לנו נחת מרובה. גם מוצרים כמו פרגולת עץ או דק עץ, ואפילו אלה המותקנים במרחבים הציבוריים ומטבע הדברים חשופים לעומסים כבדים, מפגינים כושר עמידות מרשים, אולם כשמדובר במשטחי עץ ישנם רבים שכבר הפכו משומשים מכדי למלא את תפקידם.

הסיבה לכך היא שהמשקל הכבד אותו נושא כל משטח עץ לא יכול שלא לתת את אותותיו גם בעצים החזקים, ובנוסף אסור לשכוח שהמשטחים משמשים הן לשינוע הסחורות, ועל כן הם מיטלטלים, בים וביבשה (ולפעמים גם באוויר) בתנאים לא תנאים, עובדה שגורמת לשחיקה מואצת, והן לאחסון סחורות וגם בפרק זמן הם סופגים לא מעט מכות וחבטות ועל כן נשחקים עד כדי חוסר יכולת למלא את הייעוד המקורי שלהם.

כתוצאה מכך ישנו שפע רב של משטחי עץ משומשים – וצורך בפתרון על-מנת שניתן יהיה למנוע בזבוז משאבים חיוניים ונזק סביבתי של ממש.

איך אפשר להציל משטח עץ משומש?

בחלק מהמקרים ניתן להציל את משטח העץ המשומש. ישנן חברות המתמחות באיסוף משטחי עץ פגומים ובמיונם על-מנת לזהות אילו משטחים ניתן להשמיש בעלות סבירה ובעצם להחזיר אותם לתפקידם המקורי, ואילו משטחים כדאי לפרק או לגרוס ובכך לנצל בדרך נוספת את חומר הגלם היקר (לא רק מבחינה כספית אלא גם לסביבה).

מה אפשר לעשות עם המשטח לאחר הגריסה?

במידה ואין ברירה אלא לגרוס את אותם משטחי עץ שכבר לא ניתן להשמיש, אפשר להשתמש בנסורת למטרות שונות, וביניהן ריפוד ברפתות ובלולים.

זוהי דוגמה מצוינת לעיקרון ה-Re-Cycle, שמהווה את אחד משלושת ה"אר"-ים שביחד מצמצמים את הפגיעה בכדור הארץ. השניים האחרים הם ReUse, כלומר שימוש נוסף בפריט, ו-Reduce, כלומר הפחתת הצריכה באופן כללי – ובימינו כבר אין צורך לפרט מדוע הדבר כה חשוב, שהרי כולנו כבר יודעים עד כמה עתידו של כדור הארץ בסכנה, ועד כמה חשוב שכל אחד מאיתנו ינקוט בכל פעולה אפשרית כדי שגם הדורות הבאים יוכלו לחיות כאן ברווחה.

מחפשים רהיט מיוחד?

אנשים יצירתיים יכולים להשתמש באותם משטחי עץ שהתבלו וכבר לא מתאימים לשאת סחורות למטרה אחרת לגמרי – רהיט מיוחד ומקורי.

זוהי דרך נוספת, לצד התיקון והגריסה, שבה מפחיתים את הצורך בכריתת עצים ואת זיהום האוויר באופן כללי. האופציה המתבלטת לעין במקרה של משטחים מעץ היא מדפים, אולם עם מעט דמיון ויצירתיות ניתן להפוך משטח עץ משומש לפריטים רבים אחרים. במיוחד מתאימים משטחי עץ לגינות אבל גם בתוך הבית בהחלט ניתן למצוא עבורם תפקיד חדש.

 

אולי יעניין אותך קריאה נוספת על:

 

 

נשמח אם תתנו דירוג
0 תגובות

השאירו תגובה

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>