עץ קומרו

הוא אולי פחות מוכר מהאיפאה, עץ טרופי אחר שמגיע לישראל ומשמש לבניית דקים ומוצרי עץ אחרים, אבל קומרו (Cumaro) מספק לנו אף הוא את האפשרות ליהנות מדק עמיד מאוד ומרהיב עין – כך שבהחלט כדאי להכיר גם אותו.

גובה מרשים, חוסן רב, ריח נעים

עץ הקומרו צומח בדרום אמריקה ובמרכזה, ובאופן טבעי תמצאו מינים רבים של עץ זה בעיקר בברזיל משופעת יערות הגשם.

גובהו של הקומרו, ששמו המדעי הוא Dipteryx Odorata, מגיע ל-25 מטרים ולפעמים אפילו 30, הגוון המאפיין אותו הוא בדרך כלל חום אדמדם, צפיפות הסיבים שלו גבוהה מאוד וכך גם עמידותו הטבעית לפגעי מזג אוויר ולחרקים מזיקים.

עוד כדאי לדעת שבזרעים של עץ הקומרו, שמוכרים בדרום אמריקה בשם טונקה (Tonka) ישנו חומר שנקרא קומרין שמתאפיין בריח משובח במיוחד. בזכות הריח, שמשלב וניל, שקד, קינמון וציפורן, משמש עץ הקומרו גם את תעשיית הבישום, אם כי השימוש העיקרי שלו הוא במסגרת תעשיית העץ ובפרט הוא מתאים לייצור דקים חיצוניים מרשימים וחסונים.

אגב, חשוב לדעת שלפעמים משווקים את הקומרו כסוג של איפאה, הן בגלל הדמיון ביניהם (בעיקר מבחינת המוצא הברזילאי והמראה היוקרתי העמוק) והן בגלל שהאיפאה יקר יותר – מסיבה זו חשוב מאוד לרכוש עצים אך ורק אצל ספקים בעלי יושרה מלאה ומקצועיות גבוהה, שלא יטעו ולא יטעו.

למה כדאי להשתמש בעץ קומרו לבניית דק?

כל מי שמשקיע זמן, כסף ומשאבים נוספים בבניית דק רוצה מן הסתם שמדרך העץ היפהפה ישמש אותו במשך שנים רבות רבות.

בהתאם, מומלץ תמיד לתת עדיפות לעצים חזקים, עמידים ואיכותיים, והקומרו כאמור ניצב בשורה הראשונה של העצים הטרופיים צפופי הסיביות ובעלי החוסן הרב, ביחד עם עצים פופולריים אחרים בתחום הדקים כגון איפאה, טיק בורמזי או טיק אינדונזי.

חשוב שוב לציין שהעמידות היא הן בפני גשמים, הן בפני לחות, הן בפני טמפרטורות קיצוניות (קור וחום), הן בפני חרקים שעלולים להזיק לעצים אחרים, והן בפני חבטות מעשה ידי אדם.

סיבה טובה נוספת לבחור בלוחות קומרו כבסיס לדק היא המראה שלהם: גווני חום אדמדם עמוקים מאוד ואישיות של ממש מבטיחים לכל מי שיתקין דק קומרו נחת מרובה ותאווה לעיניים. בהקשר זה חשוב להדגיש שאמנם העץ עצמו עמיד מאוד, אבל הצבע שלו עלול לדהות (בקצב איטי יותר ביחס לאיפאה למשל, ובכל זאת). בהתאם מומלצת תחזוקה נאותה בדמות חידוש הצבע והמראה המושך פעם בשנה.

דגשים חשובים במסגרת התקנת דק קומרו

העוצמה הרבה של עצי הקומרו באה לידי ביטוי גם כשהם הופכים לדקים, ועל כן נדרשים מקצועיות וניסיון על-מנת להתקין דק קומרו, ובפרט חשובים הדגשים הבאים:

ראשית, על-מנת שלוחות הקומרו לא יסטו ממקומם או יתבקעו, יש להשתמש במספר רב יחסית של ברגים ובכך לקבע אותם היטב.

שנית, המרווחים בין קורה לקורה במסגרת התשתית של הדק צריכים להיות ברוחב של כ-50 ס"מ, וזאת בגלל השימוש במספר גדול יחסית של ברגים. בנוסף מומלץ להשתמש לצורך התשתית בקורות שהחתך שלהן הוא 5 על 10.

באופן כללי מומלץ לבצע התקנת דק קומרו רק ע"י אנשי מקצוע מיומנים בעלי ניסיון בעבודה עם עץ עוצמתי ויפה זה.

מידע נוסף שעשוי לעניין אותך:
עץ לדקים
משטחי עץ

עץ קומרו
5 (100%) 1 vote
0 תגובות

השאירו תגובה

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>