• עץ לדקים

  מביאים את הטבע אליך הביתה!

  דקים מבית אורדילן

דק עץ – אורדילן

מגוון עצים אקזוטיים עמידים ואיכותיים להתקנת דקים

 • עץ איפאה

  מבין כלל סוגי העצים המשמשים כיום לבניית דקים, איפאה טבקו הוא מהעצים האיכותיים ביותר
  קרא עוד

 • עץ קומרו

  אחד העצים החזקים והאיכותיים ביותר המשמשים לבניית דקים, הוא גדל בעיקר בדרום אמריקה ובאופן ספציפי בברזיל.
  קרא עוד

 • עץ אורן

  אחד העצים הפופולאריים וגם הנפוצים בישראל והוא משמש למגוון שימושים, בין היתר לבניית דקים מעץ.
  קרא עוד

גלריה

להזמנות צור קשר

  בניית דק מעץ – מדריך להתקנת דק מעץ

  רמת החיים של רוב הישראלים נמצאת במגמת עלייה, ודקים מעץ הם דוגמה בולטת לכך. אם עד לפני עשור בערך חיפוי הקרקע שמשדרג משמעותית כל חצר (וניתן למצוא אותו גם בגגות ובעוד מקומות) היה יקר ולא כל אחד היה יכול להרשות אותו לעצמו, היום הדקים נגישים הרבה יותר – ולכן גם נפוצים הרבה יותר. במקרים רבים הגשמת החלום על דק עץ יפהפה כוללת בנייה שלו בלי להזמין מתקין מקצועי, ואם גם לכם יש כישורי DIY סבירים וציוד מתאים תוכלו גם אתם להרכיב את הקורות וליצור מהן את המשטח האופטימלי. בעמוד זה תמצאו המלצות איך לעשות זאת בקלות וביעילות.

  איך לבחור עץ מתאים לדק?

  עוד לפני הבנייה חשוב לבחור נכון את סוג העץ שממנו יורכב הדק. האפשרויות הנפוצות ביותר הן עץ אורן, איפאה, קומרו, במבוק, טיק בורמזי וישנם גם דקים סינטטיים אם כי הם פחות מרשימים וגם לא זולים במיוחד.

  מבין העצים הטבעיים, האורן הוא האופציה עם המחיר הנמוך ביותר. יתרון משמעותי נוסף של סוגי האורן השונים הוא שנוח מאוד לעבוד איתם. החיסרון הוא העמידות הפחות טובה בהשוואה לעצים אחרים, אבל אם מקפידים לרכוש אורן איכותי במקום אמין, והדק לא מיועד לשימוש אינטנסיבי במיוחד, תוכלו לרוות נחת במשך שנים רבות גם מדק מעץ אורן.

  הקומרו והאיפאה הם עצים טרופיים שמגיעים לישראל מברזיל. הגוונים שלהם כהים ועמוקים, ובנוסף למראה המרשים מאוד הם גם עמידים בפני פגעי מזג אוויר וחרקים שעלולים להתגלות כמזיקים. בהתאם דק איפאה וגם דקים מעץ קומרו מהווים אופציה מעולה לבית ליד הים (בגלל הלחות הגבוהה), למרחבים ציבוריים (בגלל העומס הרב) ולמקומות דומים שבהם נדרש חוסן משמעותי.

  הטיק הבורמזי (וגם סוגי הטיק האחרים) הוא עץ טרופי יוקרתי מאוד וגם היקר ביותר מבין כל האפשרויות. באופן טבעי הוא מתאים כשהמטרה היא חיפוי שיוצר רושם עז במיוחד (אם כי כאמור גם מהעצים האחרים, ובפרט האיפאה, אי אפשר להתעלם). במבוק הוא אופציה חדשה יחסית שנכנסת לשימוש בעיקר ממניעים אקולוגיים. בהקשר זה כדאי לדעת שגם האיפאה עוברת בשנים האחרונות כריתה מבוקרת על-מנת שלא לפגוע יתר על המידה ביערות הגשם בברזיל, ובעיקר לאפשר לנו להשתמש בהם ולהם להתחדש.

  דק עץ

  תשתית לקראת התקנת דק עץ

  השלב הראשון של בניית דק מעץ הוא הנחת תשתית. בחלק מהמקרים הדק נבנה על גבי משטח בטון, ובחלק אחר מהמקרים ישירות על הקרקע או על דשא. קל יותר להרכיב דק על בטון.

  אם אתם בונים את הדק בחצר, כלומר על אדמה, מומלץ לפרוס יריעות מיוחדות מתחת לקורות העץ כדי למנוע צמיחה של עשבים שעלולים לפגוע בדק. דגש חשוב נוסף הוא קיבוע של קורות העץ כדי שהדק יהיה יציב ולא יושפע מתזוזות של הקרקע. הקיבוע מושג באמצעות חפירות בורות (בעומק של כ-40-50 ס”מ) במרווחים מדויקים של בערך מטר. את ה”רגליים” של הדק שמכניסים לבור יש לזפת כדי למנוע ריקבון והתפוררות ואת הבור עצמו ממלאים בבטון.

  בכל מקרה חשוב שהמשטח יהיה מפולס היטב. התשתית של הדק עשויה בדרך כלל מעץ אורן לבן.

  למה חשוב להשקיע גם בברגים איכותיים כשבונים דק מעץ?

  באופן טבעי לקראת בניית דק עיקר תשומת הלב מופנה לבחירת העץ, אבל גם לברגים יש חשיבות, שכן הם אלה שבסופו של דבר מבטיחים דק חזק ועמיד. כדאי לזכור שעץ עשוי להתרחב ולהתכווץ, ורק ברגים איכותיים יישארו במקומם בכל מצב. בהתאם חובה להשתמש בברגים ייעודיים לדקים שהחלק העליון שלהם חלק ויש להם ציפוי אבץ (כדי שיהיו עמידים ללחות ולמים).

  דק מעץ איפאה מחייב כמות גדולה יותר של ברגים בהשוואה לדק אורן. בנוסף ישנה בחירה בין התקנה שבה רואים את הברגים לבין התקנה סמויה – האופציה השנייה אסתטית יותר, אבל בדרך כלל רק אנשי מקצוע מנוסים יצליחו להשלים אותה כך שהדק יהיה גם יציב.

  חרי הבסיס והתשתית, אפשר סוף סוף לבנות את הדק! בשלב האחרון, נצטרך לבחור האם אנו רוצים ‘התקנה גלויה’ בה רואים את הברגים המחברים בין הקורות, או דק סמוי בו החיבור אינו נראה לעין. דק סמוי דורש הכנה וכלים מיוחדים ולכן גם יקר יותר.

  בניית דק עץ – איך להניח את הקורות?

  כבר בשלב תכנון הדק ועוד לפני קניית הקורות שירכיבו את המשטח היפה והפרקטי, נדרשת החלטה איך להניח את הקורות.

  דק שהקורות בו מונחות לרוחב מתאים בעיקר למשטחים גדולים. כשרוצים מראה “נקי” ואסתטי במיוחד, כדאי להניח את הקורות לאורך. ישנם גם מקומות שבהם ההמלצה היא לבנות דק בצורת שתי וערב, ובכל מקרה תוכלו לקבל המלצות על סמך הצרכים הספציפיים שלכם במקום שבו תקנו את העץ – בתנאי כמובן שמדובר במקום מקצועי ועם עובדים מנוסים. חשוב להגיע עם שרטוטים מדויקים של השטח שאותו רוצים לחפות.

  לא לשכוח להשאיר מרווחים בין הקורות

  בין הקורות שמרכיבות את דק העץ עצמו חשוב להשאיר מרווחים של 3-4 מ”מ. הסיבה היא שעץ כאמור נוטה להתכווץ ולהתרחב בהתאם לשינויי מזג האוויר, ואם לא יהיה מרווח זעיר, הקורות עלולות להתבקע או להתעוות.

  צביעת דק עץ

  השלב האחרון של בניית דק מעץ היא צביעתו. הצבע משמש לא “רק” ליופי אלא גם להגנה על קורות העץ, ובהתאם חשוב להשתמש במוצרים ייעודיים לכך.

  צבע לדק הוא על בסיס שמן שנספג בין הסיבים של העץ, כך שהתוצאה היא מעין שכבת צבע פנימית שמשמרת את האסתטיות המקורית של העץ ושל הדק. לפני הצביעה מנקים ביסודיות את הדק ובפרט מסירים אבק, רצוי בעזרת מטלית לחה. הצביעה עצמה תתבצע רק כשהדק יבש לחלוטין. אם בחרתם בעץ אורן פיני, הצביעה והשימון יתבצעו כשבועיים לאחר התקנת הדק כדי לאפשר לעץ להתייבש לגמרי אחרי תהליך החיטוי שעבר.

  המלצה חשובה באופן כללי היא להתקין דק עץ בעצמכם רק אם אתם בטוחים ביכולות שלכם. במקרים שבהם ישנם שיפועים בגינה או כל דבר אחר שהופך את המלאכה למורכבת מהרגיל, כדאי להיעזר במתקינים מקצועיים ומנוסים.