משטחים ובנייה בעץ אלון

עץ האלון הוא אחד מחומרי הגלם האהובים על נגרים והפופולריים בתעשיית מוצרי העץ. למעשה מדובר במשפחה של עצים – ישנם כמה מאות מיני אלונים, כשבארץ נפוצים אלון התבור, אלון התולע והאלון המצוי, ובנוסף תמצאו עצי אלון בכל רחבי חצי הכדור הצפוני (אירופה, צפון אמריקה) ובפרט באזורים הקרירים יחסית.

התכונות העיקריות של עצי האלון שהפכו אותם לחביבי תעשיית העץ הן נוחות העיבוד שלו, מחירו הסביר, צפיפות הסיבים הגבוהה והמראה הכפרי שלו.

המראה המרשים של לוחות עץ אלון

לאחר שכורתים את עצי האלון – שכאמור צומחים הן בארץ והן במערב הים התיכון, בארצות אירופה השונות, בצפון אמריקה (ובמיוחד צפון מזרח ארה"ב) וגם ביפן – פורסים אותם לכדי פרוסות ולוחות, שאותם ניתן לעבד לטובת פריטי עץ שונים.

נהוג לחלק את לוחות האלון לאלה בעלי העיניים (אותם חורים בעץ שפוגמים בשלמות אבל מצד שני גם מקנים ללוח העץ אופי) ולכאלה "נקיים". אלון עם "עיניים" נקרא גם אלון מבוקע – ניתן להשתמש בו למטרות שונות אבל כמשטח עבודה במטבח הוא פחות מתאים שכן בחורים עלולים להצטבר פירורים שיהיה קשה להוציאם משם.

מבחינת הגוונים האופייניים לעץ האלון ישנם שני סוגים עיקריים – האלונים הלבנים בעלי הגוון הבהיר והנוטה ללבן, ואלה האדומים שהצבע שלהם עשוי להגיע גם לחום אדמדם. אלונים מהסוג הבהיר מתאפיינים בסיבים צפופים, ואילו אלה האדמדמים הם בעלי סיבים גסים יחסית ובכל מקרה עץ אלון מתאים מאוד להענקת מראה כפרי למטבחים.

בכל מקרה ניתן לצבוע משטחי עץ אלון בקלות וכך להפוך אותם לעוד יותר יפים ובעיקר להבטיח הרמוניה אופטימלית לאחר הוספת הפריט העשוי עץ אלון למטבח/ סלון/ חדר כזה או אחר.

השימושים העיקריים במשטחי עץ אלון

נוחות העיבוד של עץ האלון, מחירו האטרקטיבי וצפיפות הסיבים הופכים את האלון למתאים לשימושים רבים ומגוונים.

בפרט ניתן לנצל את האיכויות של עץ האלון לטובת ציפוי פורניר על דלתות ארונות המטבח או על שידות ועוד, לבניית מדרגות עץ חזקות ויפות, וכן לכיסאות, שולחנות, רצפות פרקט ופריטי נגרות כלליים.

חשוב לשים לב שעמידותו של האלון למים אינה גבוהה במיוחד, כך שלא מומלץ להשתמש בו לטובת פריטים שמקומם הוא בחדר הרחצה, וגם כשממקמים אותו במטבח רצוי להרחיק אותו מהכיור.

בנייה עם עץ אלון

העבודה עם עץ אלון תמיד נוחה: בין אם יש צורך לחתוך את הלוחות, להבריג לתוכם ברגים, ללטש וכאמור גם לצבוע, מדובר במשימה אפשרית גם עבור חובבנים ולא רק לנגרים ואנשי מקצוע.

יחד עם זאת חשוב להקפיד על עבודה מדויקת ונקייה עם משטחי עץ האלון, כך שהתוצאה תהיה לא פחות יפה ומרשימה מהעץ עצמו.

למה חשוב לקנות עץ אלון רק אצל משווקים מורשים?

עצים, כידוע, הם לא רק חומר גלם מצוין לשימושים שונים אלא גם מרכיב חיוני במארג החיים על פני כדור הארץ, ואם כמותם תפחת משמעותית עלולה להיגרם פגיעה של ממש לסביבה, ואיתה גם לאפשרות של הדורות הבאים לחיות כאן ברווחה.

מסיבה זו חשוב מאוד לרכוש משטחי עץ אלון רק אצל משווקים מורשים ובמחסנים של חברות אמינות ובעלות שם – במקומות אלה מובטח לכם שמדובר בעצים שנכרתו במסגרת כריתה מבוקרת כך שהפגיעה בטבע מינימלית, כשבזכות תכנון קפדני היערות יכולים לחדש את עצמם. בדרך זו אנחנו נהנים גם ממוצרי עץ איכותיים וגם מהידיעה שלא פגענו בסביבתנו.

 

נשמח אם תתנו דירוג
0 תגובות

השאירו תגובה

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>