עץ האגוז: אגוז אמריקאי, אגוז אפריקאי

האסוציאציה הראשונה שמעורר אצל רובנו האגוז היא של מאכל בריא וטעים, אבל גם תעשיית העץ נהנית מאוד מהסוגים השונים של עץ האגוז, ובפרט האגוז האמריקאי והאגוז האפריקאי (ישנו גם אגוז אירופאי).

אגוז אמריקאי – גוון חום עמוק, נוח לעיבוד

אגוז אמריקאי (שבאנגלית נקרא American Walnut וגם Black Walnut) גדל בצפון אמריקה, ובפרט באזורים הסמוכים לנהרות. ניתן למצוא אותו במדינות רבות בחלק המזרחי והמרכזי של ארה"ב וגם בדרום קנדה, ובעצם אי אפשר לפספס אותו כי האגוז האמריקאי מגיע לגובה של 30-40 מ' ומתאפיין גם בתפרחת רחבה מאוד ויפה להפליא.

עצי האגוז האמריקאים משמשים למטרות רבות, כשבאופן טבעי תעשיית העץ אוהבת אותם מאוד – בזכות הגוון החום העמוק והמרשים שלהם, הודות לנוחות העבודה איתם וגם החוזק שלהם הופך אותם לחומר גלם אידיאלי. החיסרון העיקרי הוא המחיר הגבוה יחסית, אבל גם כך אגוז אמריקאי משמש לייצור רהיטים רבים, ובמיוחד כאלה שרוצים להקנות להם מראה ייחודי, שמושג בזכות הסיבים בעלי המרקם הגס למדי של סוג זה של עץ האגוז.

אגוז אפריקאי – פראי ומרשים במיוחד

גם ברחבי היבשת השחורה אפשר למצוא לא מעט עצי אגוז, ובפרט גדל עץ האגוז בחלק המערבי והטרופי של אפריקה.

גם האגוז האפריקאי מתנשא לגובה רב, משמש למגוון רחב של מטרות ובפרט מאפשר ייצור רהיטים עם אישיות מובהקת ונוכחות מרשימה.

חשוב להדגיש שלא לכולם מתאים השימוש באגוז אפריקאי: אמנם יש לו מרקם מוצלח, גוונים שמתאפיינים בניגוד מעניין (חומים בהירים וכהים גם יחד) ובאופן כללי כאמור יש לו המון אופי, אבל זו גם בדיוק הסיבה שישנם גם כאלה המסתייגים ממנו, ושבאופן כללי צריך לדעת לעבוד עם סוג זה של עץ האגוז כדי להפיק ממנו רהיטים מרהיבי עין (בלי ניסיון שכזה הפסים יוצאי הדופן שלו עלולים ליצור בלגן ויזואלי).

אגוז אפריקאי מתאים לחיפויי קיר (ואם יש לכם קמין, הוא תוספת מושלמת סביב האש הבוערת), לאמבטיות, למזנונים, למדרגות שמושכות תשומת לב ומחמאות ובעצם לכל רהיט או פריט שאתם מוכנים לפרגן לו מעט פראיות ייחודית.

אגוז אירופאי

השם "אגוז אירופאי" (European Walnut), מעט מטעה, שכן עץ זה גדל באזור שבין מרכז אסיה (בקירגיזסטן למשל הוא נפוץ במיוחד וכך גם באיראן) לבין מדינות הבלקן, וגם בבריטניה ישנם לא מעט עצי אגוז מסוג זה (ובהתאם שם נוסף שלו הוא אגוז אנגלי, וגם "אגוז נפוץ" הוא אחד משמותיו).

הגוונים המאפיינים סוג זה של עץ אגוז הם חום בהיר ואפילו זהוב משהו, אם כי ישנם גם עצי אגוז אירופאיים כהים יותר, וניתן לבחור בין מראה מחוספס וטבעי לבין הקצעה שמבליטה את המרקם הבסיסי ושובה העין שלו.

לוחות של עץ אגוז אירופאי משמשים לייצור מדפים, בניית ברים (ובפרט יוקרתיים), ארונות ועוד (למשל קתות רובים ואקדחים). באופן כללי סוג זה של עץ אגוז נחשב ליוקרתי וקלאסי, איכויות שהוא מקנה גם לרהיטים שהוא מהווה את חומר הגלם שלהם.

לא מתרגשים ממים

אחת התכונות החשובות של כל סוגי עץ האגוז היא שהם לא מתרגשים ממים – ועל כן מתאימים מאוד לשמש כחומר גלם לרהיטים ופריטים שמיועדים לחדרי רחצה. מאחר שאחד הטרנדים הבולטים בעיצוב חדרי אמבטיה הוא שימוש נרחב בעץ, גדל גם הביקוש לאגוז האמריקאי, אגוז אירופאי וכן אגוז אפריקאי.

 

מידע נוסף שעשוי לעניין אותך:
עצים קשים לתעשיית הריהוט

ייצור משטחי עץ

נשמח אם תתנו דירוג
0 תגובות

השאירו תגובה

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>