עץ צפצפה – מהם היתרונות של פלטת עץ צפצפה? – העץ שישנה את הבית שלכם | אורדילן

מהו עץ צפצפה ומהם היתרונות של פלטת עץ צפצפה?

עץ הצפצפה מתאפיין בעמידות גבוהה ובגמישות שמאפשרת לעבד אותו לכדי מוצרים שונים בקלות יחסית (ובמיוחד למי שמיומן בכך). בהתאם מהווה עץ זה, ששמו המדעי הוא Populus והוא קרוב משפחה של הערבה, חומר גלם פופולרי למדי בתעשיות העץ השונות.

מאיפה מגיעה אלינו הצפצפה?

בישראל של ימי ראשית המדינה נעשה ניסיון לגדל עצי צפצפה – בקיבוץ גונן שבעמק החולה נשתלו למעלה מ-1,000 דונם של עצי צפצפה ופעלו שני מפעלים שעיבדו את חומר הגלם האיכותי. ענף זה תרם רבות לכלכלת הקיבוץ, אבל עם השנים הכדאיות של גידול הצפצפה ועיבודה פחתה ובסופו של דבר המפעלים נסגרו. כיום מגיעים רוב עצי הצפצפה מארצות הברית ובעיקר מחלקה המזרחי. כדאי לדעת שמדובר בעץ בעל ממדים מרשימים מאוד – הוא עשוי להגיע לגובה של עד 50 מ', והיקפו מגיע לעתים עד ל-2.5 מ'. הגוון שלו נע בין הקרמי לצהבהב, ובחלק הפנימי הצפצפה ירקרקה עם גוונים של אפור.

למה עצי צפצפה הם חומר גלם פופולרי?

הצפצפה – ובעצם מדובר במשפחה שמונה כ-40 מינים – מתאפיינת בהיותה נוחה מאוד לעיבוד ולשימוש. פלטת עץ צפצפה כמעט לא מתכווצת ולא מתעוותת, היא נדבקת היטב, ניתן לנעוץ בה מסמרים ולהבריג לתוכה ברגים מבלי שהיא תיסדק, היא קולטת היטב צבעים ובקיצור אפשר לעשות איתה כמעט כל מה שרוצים. בהתאם, אך טבעי הוא שנעשה בצפצפה שימוש מגוון מאוד למבחר רחב של מטרות. יתרון משמעותי נוסף של עצי צפצפה הוא מחירם הזול, כך שמדובר בבחירה משתלמת מאוד גם בהיבט הכלכלי, שכמובן מהווה שיקול נכבד מאוד במסגרת תעשיות העץ. אמנם הצפצפה מתאפיינת בצפיפות סיבים נמוכה למשל ביחס לעץ האיפאה, והיא גם פחות חזקה ממנו, אבל גם כך מדובר בעץ עמיד – אגב, חברת ננו-טכנולוגיה ישראלית בשם פולכרום גילתה כי סוד עמידותו של עץ הצפצפה הוא חלבון בשם SP1, וכעת היא משתמשת בו כדבק רב עוצמה לייצור חומרים מתקדמים המשמשים את תעשיית המטוסים ועוד תעשיות רבות אחרות.

מהם השימושים העיקריים בפלטת עץ צפצפה?

פלטת עץ צפצפה היא חומר גלם מעולה לרוב סוגי עבודות הנגרות, ובפרט משמש עץ זה לייצור רהיטים ומסגרות שעליהן מלבישים ריפוד. במקרים אלה באה לידי ביטוי האיכות החשובה של הצפצפה והיא שקל לצבוע אותה, ושלא רק קל לצבוע אותה אלא שהיא קולטת היטב כל גוון – כך שלמשל אם ניצור ארון מעץ צפצפה נוכל להעניק לו את המראה המושלם מבחינתנו. בנוסף מהוות הצפצפות חומר גלם מצוין לעצי לבוד, כלומר לוחות עץ תעשייתיים כגון דיקטים או סנדוויץ'. בעיקרון ניתן להיעזר בפלטת צפצפה גם לטובת חיפויים, אולם הדבר פחות מתאים, ובאופן כללי מוטב להשתמש בעץ הצפצפה לייצור פריטים שנמצאים בתוך הבתים ולא מחוצה להם.

על מה חשוב להקפיד כשעובדים עם צפצפה?

עיבוד פלטת עץ צפצפה הוא כאמור מלאכה קלה בזכות גמישותו של העץ, אבל מחייב תשומת לב: על-מנת שלא תתקבל צורה מחוספסת בקצוות, חשוב לבצע הקצעה מדויקת בשלב הפינישים ובכך להבטיח משטח חלק, פינות מדויקות ונקיות ומוצר איכותי ושובה עין במחיר משתלם מאוד.

מידע נוסף שעשוי לעניין אותך:
מוצרי עץ לבוד
עץ רך

עץ צפצפה – מהם היתרונות של פלטת עץ צפצפה? – העץ שישנה את הבית שלכם | אורדילן
2.5 (50%) 4 votes
0 תגובות

השאירו תגובה

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>