למה כדאי לבנות עם עץ?

כיסאות, שולחנות, שידות, ארונות, מיטות, דלתות, דקים, פרגולות, צעצועי ילדים, מסגרות לתמונות, אדנים של פסי רכבת, חיפויי קיר, בקתות ועוד ועוד – העץ הוא אחד מחומרי הגלם היותר נפוצים ואין פלא שכך הדבר לנוכח יתרונותיו הרבים.

אסתטיקה

אמנם גם חומרי גלם אחרים שמשמשים את המין האנושי עשויים להיות אסתטיים ואפילו מאוד – כך הברזל בעל הנוכחות המרשימה, האלומיניום שמשדר קלילות, הזכוכית העדכנית והאבן הטבעית – אבל האסתטיקה של העץ מנצחת את כולם ובפרט כשמדובר בפריטים מעץ מלא ובמוצרי עץ שיוצרו על בסיס עצים איכותיים דוגמת האיפאה מרהיב העין שמגיע אלינו מברזיל, המהגוני היוקרתי או האירוקו שמקורו באפריקה. בנוסף ניתן לחדש את יופיו של פריט עשוי עץ שמעט דהה עם השנים בקלות ובפשטות, כך שהאסתטיקה הגבוהה נשמרת לתקופה ארוכה במיוחד

חיבור לסביבה

אמנם גם סוגים רבים של אבנים הן חומר גלם טבעי, אולם לעץ חיבור רב עוצמה במיוחד עם הסביבה – ומאחר שרובנו חיים במרחבים האורבניים אבל כמהים לכמה שיותר חיבור עם הטבע, הרי שפריטי עץ מגוונים ובולטים בתוך הבתים, המשרדים ושאר המרחבים בהם אנחנו מבלים מספקים לנו בדיוק את הצורך הזה.

חמימות ואינטימיות

יתרון נוסף של השימוש בעץ הוא שפריטים שעשויים מחומר גלם זה משרים סביבם אנרגיות רצויות של חמימות ואינטימיות, ויוצרים סביבה שלווה שמסייעת לנטרל את ההמולה היומיומית והלחץ האינסופי שרובנו שרויים בהם.

יתרונות פרקטיים

לעץ גם שורה של יתרונות פרקטיים ולא רק אסתטיים. כך למשל חומר גלם זה הינו מבודד איכותי, ובהתאם חיפוי קיר מעץ יבטיח מרחב חמים יותר בחורף וקריר יותר בקיץ ובעקבות זאת גם חיסכון בחשמל. העץ גם נעים יותר למגע ובהתאם כיף יותר ללכת על רצפת עץ או לעלות במדרגות עץ גם כשאנחנו יחפים, מה גם שלעץ חספוס טבעי (עדין במיוחד, כמובן, כך שסכנת ההחלקה פוחתת אבל לא על חשבון המגע הנעים והמלטף).

עמידות גבוהה

בנייה עם עץ מבטיחה עמידות גבוהה, ובפרט אם העץ הינו עץ איכותי שזוכה לתחזוקה שוטפת נאותה. פריטים שונים שעשויים מעץ עשויים לשמש אותנו לאורך עשרות שנים – כך שגם אנחנו נהנים מחיסכון כספי וגם כדור הארץ נהנה בזכות העובדה שנדרשת כמות משאבים נמוכה יותר כדי לספק לנו את אותו פריט ואת הצורך שאותו הוא ממלא.

ידידותיות לסביבה

חשוב להדגיש שאמנם כריתת עצים נחשבת לאחת הבעיות המרכזיות של כדור הארץ, ובהחלט יש לכך אחיזה במציאות, אבל דווקא העץ הוא חומר בר קיימא יותר מהאלטרנטיבות השונות ובהן בטון, פלדה, אלומיניום וכו', שעבור ייצורן נדרש שימוש בכמויות גדולות מאוד של אנרגיה כך שמדובר בתהליך שמזהם את הסביבה. לעומת זאת אם מקפידים על רכישת עץ שנכרת בכריתה מבוקרת בלבד אשר מבטיחה כי היער ממנו הגיע העץ ישקם את עצמו באופן שוטף הרי שההנאה שלנו מהמוצר שנבנה בעזרת העץ אינה על חשבון הסביבה והעתיד של כדור הארץ.

 

אולי יעניין אותך קריאה נוספת על:

נשמח אם תתנו דירוג
0 תגובות

השאירו תגובה

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>