טיק בורמזי – יוקרה ללא פשרות

כל עץ הוא חומר גלם מצוין למגוון רחב מאוד של מוצרים – אבל כשמחפשים יוקרה אמיתית, ללא פשרות, ואיכות גבוהה במיוחד, כדאי לבחור בטיק בורמזי.

מה זה עץ טיק בורמזי?

טיק בורמזי, כפי שניתן להבין מהשם, הוא עץ טיק אשר גדל בבורמה שבדרום מזרח אסיה. עצי טיק הם עצים טרופיים קשוחים ועמידים להפליא, כך שבאופן טבעי נעשה בהם שימוש נרחב בתעשיות שונות. השימוש הוא גם במקומות בהם גדל עץ הטיק – תאילנד, בורמה, לאוס, מלזיה, אינדונזיה, הודו ומדינות נוספות בדרום אסיה, וכן באיים הקרייבים ובאפריקה לשם הובאו העצים והצליחו להתאקלם היטב – וגם במקומות אחרים ברחבי העולם ובפרט בישראל. כדאי לדעת כי קיימות מגבלות שונות על ייצוא עצי טיק מבורמה, וגם לכך חלק בהפיכת עץ זה ליוקרתי ומבוקש במיוחד, שכן ההיצע אינו אינסופי אלא מצומצם יחסית. במקביל נעשים מאמצים לגידול עצי טיק במדינות השונות בהן תנאי מזג האוויר מאפשרים זאת באופן בר קיימא, כך שיישארו מספיק עצים כאלה גם לעתיד ולא ייגרם נזק לסביבה.

המראה שובה הלב של הטיק הבורמזי

טיק בורמזי עשוי להגיע לגובה של עד 40 מטר. הענפים של עץ זה הם בגווני אפור שונים וכן אפור חום. העלים, שאורכם מגיע לעד 45 ס"מ ורוחבם הוא 8 עד 23 ס"מ, אליפטיים ומחודדים, וכמו כן הם דקים יחסית ובדרך כלל החלק התחתון שלהם שעיר. הפרחים לבנים ומגיעים באשכולות גדולים, כשהפריחה היא בין יוני לאוגוסט. פירות עץ זה מבשילים בחודשים ספטמבר, אוקטובר, נובמבר ודצמבר ועוד מאפיין שלהם הוא הצורה העגולה (הקוטר הוא כ-1.5 ס"מ).

לוחות של טיק בורמזי מיוצרים מהחלק הפנימי של העץ, ומתאפיינים בטקסטורה מרשימה ומגוון חום צהבהב עמוק ויפה במיוחד.

מגוון רחב של שימושים

טיק בורמזי משמש בין השאר לצורך בניית ספינות וסירות, לייצור פורניר, לגילוף, להקמת פרגולות וכחומר גלם לשלל פריטי ריהוט: ארונות, שידות, שולחנות, כיסאות מיטות ועוד ועוד – בכל מקרה שבו נרצה איכות ללא פשרות ומראה מרהיב עין. עוד מוצר שעבורו טיק בורמזי הוא חומר גלם אידיאלי הוא דק, ובפרט כשמדובר על דק שאמור להיות מוקם במיקום שחושף אותו לפגעי מזג אוויר שונים וללחות גבוהה. כך לדוגמה אם נרצה לבנות דק סביב בריכה, בין אם פרטית ובין אם במרחב הציבורי, טיק בורמזי הוא בחירה מצוינת. באופן דומה טיק מהווה רצפה אופטימלית לסאונות.

קטגוריה רחבה נוספת שעבורה הטיקים הבורמזיים הם אופציה שכדאי מאוד לקחת בחשבון היא ספסלים לגינות – הן גינות פרטיות והן גינות ציבוריות. גם עבור פריטים אלה יש לטיק הבורמזי שני יתרונות משמעותיים, הן החוסן הרב שלו והן האסתטיקה המושלמת.

היתרונות של הטיק הבורמזי

את היתרונות הרבים של הטיק הבורמזי ניתן לחלק ל-2 קבוצות, אלה שמבטיחים עמידות גבוהה במיוחד ואלה שהופכים אותו לבסיס מוצלח לפריטים יפהפיים. העמידות מושגת גם בזכות היותו של הטיק הבורמזי עץ קשה וצפוף סיבים, גם בזכות השמנים שהוא מכיל מטבעו ושמרחיקים ממנו מזיקים שונים ובפרט טרמיטים, והן בזכות העובדה שהוא גדל בבורמה, אזור שיש בו עונות מונסונים, לחות גבוהה, רוחות חזקות, גשמים וטמפרטורות גבוהות, כך שהוא "מחושל" ולא מתרגש מפגעי מזג אוויר שונים – כך שמדובר על חומר גלם אמין שממלא את ייעודו במשך שנים רבות, כולל במקרים שבהם הוא הופך לריהוט גן או לדק ליד בריכה.

לגבי האסתטיקה של הטיק הבורמזי והרושם העז שהוא מייצר, יש לכך 2 סיבות עיקריות: ראשית, העובדה שמדובר בעץ יפה בעל גוונים עמוקים ומרקם חלק ללא סדקים או שבבים. הסיבה השנייה היא שכאמור היצע הטיק הבורמזי מצומצם, וכמו כל פריט שלא נעשה בו שימוש המוני, הוא נתפש כיוקרתי.

טיק בורמזי – חסרונות

חיסרון אחד של הטיק הבורמזי הוא המחיר הגבוה שלו, תוצאה של איכות ללא פשרות ושל עודף ביקוש (כשההיצע כאמור מוגבל, בין השאר על-ידי ממשלת בורמה). חיסרון מסוים נוסף הוא שחלק מעצי הטיק הבורמזי משנים את צבעם לאחר חשיפה ממושכת לקרינת שמש ישירה – אולם על חיסרון זה ניתן להתגבר בפשטות ובקלות, עם צביעה וחידוש פני הדק או הרהיט.

איך לצבוע לוחות עץ של טיקים בורמזיים?

לפני השימוש בלוחות מעץ טיק בורמזי (כאמור מהחלקים הפנימיים שלו) אין צורך לצבוע אותם בשמן ייעודי וגם לא בלכה, שכן כאמור מדובר על עץ בעל עמידות טבעית. אם לאחר שנים רבות של נחת והנאה מהפריט שיוצר על בסיס עץ זה, הצבע מתחיל לדהות ניתן לחדש אותו – חשוב לבחור צבעים שמתאימים לעצים טרופיים קשים, כשבמידת הצורך תוכלו להתייעץ עם מחסן העצים שבו קניתם את הטיק הבורמזי.

עדיין מתלבטים? בדקו אילו אפשרויות נוספות קיימות במחסן עצים
מחפשים משטחי עץ לעבודה? משטחי עץ למכירה – במידות סטנדרטיות או בהתאמה אישית

נשמח אם תתנו דירוג
0 תגובות

השאירו תגובה

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>