5 עובדות על משטחי עץ

משטחי העץ הם בסיס לאחסון ושינוע סחורות רבות ברחבי העולם, ובמידה בלתי מבוטלת יש להם חלק בגלובליזציה המואצת שאנחנו חווים. הנה 5 עובדות על המשטחים בעלי כושר הנשיאה הרב:

1. השימוש במשטחי העץ החל בראשיתה של המאה ה-20. עד אז נהג המין האנושי לשנע סחורות בתוך ארגזים או חביות. המצאת המלגזה, בשנת 1917, הפכה את אותם משטחי עץ שכבר היו בשימוש לשימושיים עוד יותר, שכן המלגזות הפכו את שינוע המשטחים לנוח יותר ועל כן יעיל יותר. ככל שהמלגזות השתכללו התרחב גם השימוש במשטחי העץ.

2. על פי הערכות שונות מיוצרים מדי שנה כ-500 מיליון משטחי עץ. בארצות הברית, כך על פי ההערכות, נמצאים בשימוש בכל נקודת זמן כ-2 מיליארד משטחים!

3. משטחים סטנדרטיים  – כאלה שממדיהם נעים סביב ה-100 ס"מ על 120 ס"מ ומשקלם הוא סביב ה-20 ק"ג – יכולים לשאת פריטים במשקל כולל של טון ולפעמים אף טון וחצי (1,500 ק"ג).

4. משטחים עשויי עץ שחוצים גבול בינלאומי – ובאופן טבעי, לנוכח הפיכת העולם לכפר גלובלי, משטחים רבים עושים זאת – מחויבים לעמוד בתקן מיוחד אשר מבטיח כי הם לא מביאים איתם לצד הסחורה גם חרקים שעלולים להיות מזיקים או מחלות צמחים. דרישה זו נובעת מהאמנה הבינ"ל להגנת הצומח (IPPC) והתקן נקרא ISPM15. על מנת שמשטח עץ יעמוד בתקן זה הוא חייב לעבור טיפול – או בחום או בעישון כימי.

5. משטחי עץ אמנם מיוצרים במטרה לייעל את האחסון והשינוע של סחורות שונות, אולם השימוש בהם לא חייב להיות מוגבל לצרכים אלה – עם מעט השקעה ובעיקר דמיון ויצירתיות ניתן להסב משטחים משומשים לחפצים ביתיים פרקטיים, ולא רק פרקטיים אלא גם כאלה שיוסיפו אסתטיקה ייחודית לכל מרחב: אפשרות אחת היא למשל מסגרת לערוגה, עוד אופציה היא בסיס למיטת שיזוף (ובעצם גם מיטות אחרות), שולחן פיקניק ממשטח עץ יהווה אף הוא תוספת יפה לכל גינה, אפשר להפוך אותם לבסיס לשידת טלוויזיה או סטנד לבקבוקי יין והאפשרויות עוד רבות ומגוונות.

 

אולי יעניין אותך קריאה נוספת על:

נשמח אם תתנו דירוג
0 תגובות

השאירו תגובה

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>