חיתוך עץ בלייזר – דיוק ואינסוף אפשרויות

עם כל ההתקדמות הטכנולוגית שחלה בעולם ב- 50 השנים האחרונות, כשחומרים חדשים, מתוחכמים ומורכבים נולדים בכל שנה, העץ נותר אחד החומרים המבוקשים והיוקרתיים לשימוש עבור מוצרים רבים ושונים. העץ עדיין מכיל בתוכו איכויות גלויות ונסתרות שלא נמצא להם תחליף הולם – הוא גמיש אך חזק, מגיע במגוון תצורות לשימושים שונים, וכמובן היכולת שלו לשמור על איכות, ואף להשתבח לאורך שנים, הופכת אותו לחומר על. יתרון חשוב נוסף של העץ היא קלות העיבוד היחסית של העץ, אשר התפתח לאורך מאות שנים מאז שהאדם הקדמון יצר את החנית הראשונה שלו. כיום, יכולות העיבוד שלנו מאפשרות ליצור דברים שבעבר נחשבו בגדר חלום בלבד.

חיתוך בלייזר היא אחת הטכנולוגיות שמשנות את הדרך בה אנו עובדים בעץ ומייצרים חומרים בכלל. חיתוך בלייזר מתבצע באמצעות קרן לייזר עוצמתית ודקה במיוחד, בהיקף של חלקי המילימטר, המאפשרת לחתוך במגוון רחב של חומרים, בהם גם עץ מסוגים שונים. הדיוק העצום של הלייזר מספק לנו את היכולת לבצע חיתוכים עדינים ביותר, פעם אחר פעם – ללא חשש לשחיקה או עייפות החומר, כפי שמתרחש באמצעי חיתוך מסורתיים. הדיוק הזה שמתבצע בחיתוך עץ בלייזר מאפשר גם לבצע חיתוך "כירורגי", שמכונות חיתוך מסורתיות אינן יכולות לבצע, ומסייע להגיע לחריטות מאוד מפורטות על פני השטח של העץ ולעומקים גדולים יותר –  בדרך זו ניתן לצרוב כיתוב, לוגו או תמונה בכל עץ ולהגיע לתוצאה חזותית מרהיבה.

lasercut4

שימושים של חיתוך עץ בלייזר

הלייזר משמש לחיתוך וצריבה של מוצרים רבים בתעשיות פלסטיקה, ברזל, חלל ותעופה, יהלומים,  רפואה ועוד. התגובה הכימית של עץ לחום הממוקד של הלייזר הופכת את השניים למתאימים מאוד לתהליך ייצור משותף. התוצאות של חיתוך וצריבת עץ הן לעיתים קרובות מרשימות, תוך שמתקיימת שמירה על התחושה הטבעית שהעץ מספק.

צריבת לייזר בעץ, אחד השימושים הנפוצים, מאפשרת ליצור דוגמאות שונות בעצים מסוגים שונים – החל מלבידים ועד עץ גושני. באמצעות השליטה המדויקת בעוצמת הלייזר ניתן לבצע צריבה בעומקים שונים וכך להשיג טקסטורה משתנה וגוונים שונים – יכולת זו פותחת עולם של אפשרויות בלתי מוגבלות. כך לדוגמא, ניתן למתג כל יחידה של מוצר עץ באמצעות צריבה של לוגו, ניתן ליצור שילוט בעיצובים שונים, ואף ניתן לבצע יצירות אמנותיות המתבססות על משחקי אור וצל בזכות השינויים בעומק הצריבה. יתרון נוסף הנובע מהשימוש בחיתוך בלייזר, הוא היכולת לבצע שינויים בין צריבה לצריבה. כך לדוגמא, ניתן לצרוב מספר סידורי על סדרות של מוצרי עץ (לדוגמא קופסאות ליין או מחזיקי מפתחות מעץ לבתי מלון) או להוסיף צריבה אישית לכל לקוח (כגון בעולם מתנות הקד"מ).

חיתוך בלייזר – דגמים ומודלים גם הם תוצר מצוין של עולם החיתוך בלייזר. אדריכלים המעוניינים ליצור מודלים ארכיטקטוניים מעץ, מצליחים להעביר בקלות את התכניות שלהם אל מכונת החיתוך מלייזר, ומשם הדרך לחיתוך רכיבי המודל היא קצרה מאוד. גם מהנדסים הבונים מודלים של מטוסים ומערכות מכניות שונות, משתמשים בשיטה יעילה זו. אך מעבר לכך, השימוש גם יכול להתרחב לייצור של מוצרי עץ שלמים, מוכנים לשיווק – לדוגמא משחקי עץ לילדים, חלקי ריהוט עץ ועוד.

לסיכום, העץ המסורתי על שלל יתרונותיו והחיתוך בלייזר מהווים שילוב מושלם, המותאם לעידן הייצור המודרני – בו חייבים לעבוד ביעילות גבוהה, ברמת דיוק שהלקוחות מצפים לה, ותוך היכולת להשיג התאמה אישית של מוצרים. לכל חובבי העבודה בעץ, מומלץ לבחון את הכלי הנהדר של חיתוך בלייזר ולשקול את אינסוף האפשרויות שהוא מספק.

נשמח אם תתנו דירוג
1 תגובה
 1. עומר לב ארי
  עומר לב ארי says:

  שלום, אני אדריכל שעוסק גם בעבודות אמנות. אני מתעניין בחיתוך לייזר של לוח mdf בעובי 6 מ"מ.
  הכנתי קובץ שבו סידרתי את החלקים על לוח של 120/240 ס"מ.
  האם יש לכם מכונה בגודל כזה או שעדיף לסדר מחדש לפי גודל אחר? כמה תעלה לי העבודה?
  תודה, עומר לב ארי

  להגיב

השאירו תגובה

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>