דק סינטטי – באיכות שלא הכרתם – יופי טבעי בשילוב גימור אקזוטי | אורדילן

דק סינטטי – אורדילן

דקים הם תוספת נאה ושימושית לגינות ומרפסות. הם מספקים משטח נוח עליו ניתן להציב ריהוט גן, וליהנות משהייה בחוץ, דק עשוי גם לשמש מעיין "שלב ביניים" ההופך את המעבר מתוך מבנה אל האזור שמחוצה לו להדרגתי. אין פלא שדקים הפכו פופולאריים כל כך במחוזותינו, בעבר הלא רחוק עוד נבנו כל הדקים מעץ (ישנם מגוון סוגי עצים המשמשים לבניית דקים בארץ), כיום עבור מי שמעוניין להקים דק קיימת אפשרות נוספת – דק סינטטי. מדובר בדק הבנוי לוחות של חומר דמוי עץ (לפחות בכל הקשור במראה פני השטח העליונים שלו), בפסקאות הבאות תמצאו תיאור תכונותיו, יתרונותיו וחסרונותיו (לעומת דקים מעץ) ועוד.

בחירה בין דק סינטטי לדק עץ

לפני שהופיעו הדקים הסינטטיים מי שהיה מעוניין להקים דק נדרש לבחור אחד מבין סוגי העץ השונים המשמשים בארץ לבניית דקים (בראשם האורן, האיפאה והטיק) על יתרונותיהם וחסרונותיהם של כל אחד. מאז הופעתם של הדקים הסינטטיים הרי שהבחירה הראשונה שיש לעשות היא בין דק עץ לדק העשוי חומר סינטטי.

מטבע הדברים שישן יתרונות וחסרונות לשני סוגי הדקים, אלה עשויים עץ טבעי ואלה העשויים לוחות חומר סינטטי, לא ניתן לקבוע חד משמעית איזה סוג דק עדיף. כדי לבצע בחירה מוצלחת מומלץ ללמוד מעט על תכונותיהם של הדקים מסוגי העץ השונים ועל אלה של הדקים הסינטטיים על היצרנים השונים שמוצריהם נמכרים בארץ.

דק עץ ותכונותיו האופייניות

בישראלים נבנו עד תחילת שנות ה2000 רק דקים מעץ. עד היום רוב הדקים החדשים הנבנים הם עדיין כאלה העשויים עץ כאשר הנתח שנוגסים דקים מלוחות סינטטיים הולך וגדל.
ישנם מספר סוגי עצים המשמשים בארץ לבניית דקים, באופן כללי מקובל לחלקם לכאלה הנחשבים "עץ רך" (כגון האורן) או "עץ קשה" (דוגמת האיפאה, הקומארו והאירוקו).

סוגי הדקים השונים מעץ נבדלים זה מזה במראה ובעמידות. ניתן לשוות לדק עץ מראה שונה (גם כאשר מדובר באותו סוג עץ) באמצעות בחירת גימור שונה (למשל לכה שקופה, שמן דק, לכה מגוונת או צבע).
ישנם דקים מעץ הדורשים מעט מאוד תחזוקה, כך למשל דק מעץ איפאה הנחשב עמיד מאוד, ומנגד ישנם כאלה שכדי לשמור על מראה נאה ידרשו טיפולים (בתכיפות משתנה בהתאם לאופי השימוש וסוג העץ) הכוללים ליטוש ויישום גימור ומחדש.
הטיפול שדורש דק עץ אינו חיסרון בלבד, ישנו יתרון בכך שמדובר בדק שניתן תמיד לשוות לו מראה חדש תוך השקעה קטנה יחסית.

דקים סינטטיים ותכנותיהם האופייניות

דקים סינטטיים בנויים מחומר שתוכנן במיוחד לשמש בדקים. כפי שקרה בתחומים אחרים (כגון רצפות פרקט או חיפוי קירות פנים) בהם היה מקובל להשתמש אך ורק בעץ מרגע שפותחו חומרים סינטטיים בעלי תכונות אטרקטיביות השימוש בהם הלך וגבר.

דקים מחומר סינטטי הם קלים יחסית להקמה, הם עמידים ודורשים מעט מאוד תחזוקה.
בכל הנוגע לדקים סינטטיים יש להקפיד לבחור לוחות מחברה מוכרת אשר איכות מוצריה מוכחת. לוחות של יצרנים מפוקפקים עלולים להתגלות ככאלה הנשחקים במהירות או שאינם עומדים בפגעי מזג האוויר (צבעם משתנה ככל שהם נחשפים לשמש למשל).

הבחירה בין דק מעץ טבעי לדק סינטטי אינה פשוטה, מחד אין ספק שעץ הוא חומר גלם בעל קסם רב אשר לא ניתן ליצור מקבילה סינטטית אשר תדמה לו במראה, במגע ובאווירה שהוא משרה. מנגד, הלוחות הסינטטיים מהם ניתן כיום לבנות דקים הם נאים ומגיעים בשלל דוגמאות וגוונים, מדובר בחומר שפותח במיוחד עבור דקים וככזה הוא בעל עמידות משופרת (יחסית לרוב סוגי העץ) והעבודה עימו נוחה הן מבחינת הנחת התשתית והן מבחינת הרכבת הדק עצמו.

ישנם שימושים בעץ שלא קיימים עבורם חלופות סינטטיות, כך למשל במקרה של מדרגות עץ, אולם בכל הקשור בדקים ורצפות פרקט נראה כי חומרים סינטטיים הולכים וצוברים פופולאריות עד כי השימוש בעץ טבעי נותר כבחירתם של מי שמראה העץ האוטנטי הוא הגורם המנחה החשוב להם ביותר.

במחסני עץ רבים נמכרים גם לוחות סינטטיים לבניית דקים, מעבר לצורך לוודא שנשלם עבור דק סינטטי מחיר משתלם, חשוב מאוד לרכוש את חומר הגלם בבית עסק אשר לו מומחיות מספקת בתחום זה, דוגמא טובה היא מחסן העצים מי השרון בפתח תקווה שהיה מן הראשונים ששיווקו בארץ לוחות סינטטיים להקמת דקים.

 

אולי יעניין אותך קריאה נוספת על:

דק סינטטי – באיכות שלא הכרתם – יופי טבעי בשילוב גימור אקזוטי | אורדילן
5 (100%) 1 vote
0 תגובות

השאירו תגובה

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>