דק אורן - דק במחיר מבצע!
תמונה של עץ לבן לגלריה - אורדילן

דק אורן

דק עץ הוא אלמנט שמשדרג במידה ניכרת כל גינה בכל בית פרטי, גגות (הן של דירות מגורים והן כשמדובר בעסקים) ובעצם כל מרחב שהוא – גם מהבחינה האסתטית וגם בהיבט הפרקטי.

אחד המכשולים העיקריים בדרך להנאה מהיתרונות של הדק הוא העלות הכספית. דק אורן הוא הפתרון האופטימלי עבור מי שרוצה להוסיף לגינה, לגג או לכל מרחב אחר דק מבלי להידרש להוצאה כספית גבוהה (אם כי חשוב לציין שבכל מקרה עלותם של הדקים מעץ בימינו אינה גבוהה כבעבר, כך שהחלום נגיש לציבור רחב).

היתרונות של דק מעץ אורן

היתרון המרכזי של דק מעץ אורן ביחס לדקים מעצים אחרים הוא המחיר.

חשוב לציין כי המחיר הנמוך לא הופך את הדק לבלתי איכותי: אמנם באופן טבעי דק מעץ איפאה למשל ניחן במספר יתרונות על פני דק האורן, אולם גם שימוש בעץ זה מעניק לנו דק מרשים, נעים וכזה שישפר את איכות חיינו לאורך זמן.

יתרון חשוב אחר של דק אורן הוא נוחות העיבוד שלו והעבודה איתו. בהתאם התקנת דקים מאורן פשוטה יחסית, ובמקרים מסוימים ניתן אף לבצע את המלאכה ללא עזרת איש מקצוע (ובפרט אם אתם בעלי ניסיון בעבודות כפיים וב"עשה זאת בעצמך").

יתרון שלישי של דק עץ אורן הוא שניתן לצבוע את הקורות בכל צבע שמן שתרצו וכך ליצור בדיוק את הגוון האופטימלי בהתאם למיקום שלו ולהעדפות שלכם.

בנוסף על כל הנ"ל דקים מעצי אורן הם פשוט דקים: יפים, נעימים, משרים סביבם תחושות מבורכות של הרמוניה, חמימות וחיבור לסביבה, הופכים את החצר (או כל מרחב אחר) לידידותית יותר עבורנו ועבור אורחינו ובאופן כללי תורמים לנחת שיש לנו מהחיים.

מהיכן מגיע האורן שמשמש לייצור הדקים?

אורן – וליתר דיוק משפחת האורנים שכן ישנם כמה עשרות סוגי עצי אורן – הוא אחד העצים היותר נפוצים בעולם. ניתן למצוא אותו לכל רוחב חצי הכדור הצפוני, ובפרט בקליפורניה, במקסיקו, בקנדה, בכל רחבי אירופה מפינלנד שבמערב ועד רוסיה שבמזרח, ביפן, בפיליפינים, כאן בישראל ישנם אורן הסלע ואורן ירושלים ולמעשה גם בחצי הכדור הדרומי צומחים עצי אורן, אשר ניטעו לצרכי תעשיית העץ.

דק אורן עשוי להיות מיוצר מעץ שהגיע לארץ מפינלנד, מרוסיה או מקליפורניה, וייתכנו גם מקורות נוספים. האורן הפיני נחשב לאיכותי ביותר במשפחה זו של עצים (שמשמשת באופן כללי לייצור רהיטי עץ ומוצרים רבים אחרים).

מה חשוב לבדוק כשקונים דק עץ אורן?

האינדיקציה הטובה ביותר לאיכותו של עץ אורן ספציפי היא מספר ה"עיניים" שלו (אותם מקומות שבהם קורת העץ מעט מעוותת/ שקועה וכו').

בנוסף, באופן טבעי, כשקונים דק עץ אורן מחיר הדק מהווה אף הוא פקטור – כאמור באופן כללי מדובר בדקים שעלותם נמוכה.

איך לשמור על דק אורן?

כאמור דקים מעץ אורן הם בחירה רווחת ומשתלמת מאוד, אבל לסוג זה של עצים יש גם חיסרון: הם רגישים יותר לפגעי מזג אוויר וחרקים מזיקים.

בהתאם, אם אנחנו רוצים ליהנות מדק העץ למשך שנים רבות, חשוב מאוד לשמור עליו. תחזוקת דק אורן כוללת בעיקר שימון בתדירות של פעמיים בשנה בשמן עץ מתאים.

דק עץ אורן מגיע מחוטא, במידות 33/142 מ"מ ו- 28/142 ובאורכים משתנים של 3 עד 6 מטר.