עץ – חומר גלם שתמיד נחוץ

עץ הוא חומר גלם עתיק יומין, ונעשה בו שימוש כבר אלפי שנים לצרכי בנייה, ריהוט, דפוס, קונסטרוקציות שונות וכיוצא אלה. עץ משמש כיום לבניית מבנים, לבניית רהיטים, לבניית קונסטרוקציות לצרכים שונים, לתעשיית הנייר וכדומה. עם העלייה במודעות לשמירה על איכות הסביבה, החלו לחפש חומרים נוספים לצרכים אלה, מכיוון שקיום העצים בעולם, ובמיוחד ביערות הגשם הגדולים הוא זה שמספק את החמצן הנחוץ לקיום הטבע. המגמה לשימור היערות החלה במסע לצמצום כריתת העצים ומציאת פתרונות חלופיים.

כיום, הניזון העיקרי של עץ הוא תעשיית הנייר, אך נראה כי המדיות הדיגיטאליות יעצרו את המגמה בקרוב. לגבי עץ לבנייה, קיימים כיום תחליפי גידול עצים במדינות כמו שוודיה ואחרות, שבהן מגדלים עצים לצרכים אלה בצורה מבוקרת ומתוכננת, כך שלא תיווצר פגיעה באיזון האקולוגי. עצים מהווים גם פתרונות אחסון חשובים, כאשר משתמשים בהם כמדפים, כמשטחים להובלה ושינוע וכדומה.

עץ לשימושים שונים

עץ הנמכר בארץ אינו גדל בארץ, ויש לייבא אותו מחו"ל. למרות שארץ ישראל היתה בעבר ארץ מרובת יערות, אלה נכרתו על ידי התורכים, כדי לספק דלק לרכבת החיג'זית שנעה לעבר מכה במאה ה- 19. מאז הקמת המדינה נעשות פעולות נרחבות לשתילת יערות וחורשים רבים, ואלה הולכים ומתרבים כיום בצורה מרשימה.
על מנת לספק את חומר הגלם מעץ הדרוש לתעשיות השונות מיובא העץ מחו"ל בצורת עצים קשים, משטחים ולבידים וכיוצא באלה. בארץ פועלים כמה מפעלי תעשייה לעיבוד עץ כגון:

  • מפעלים לעיבוד, הקצעה וניסור עץ
  • מפעלים לייצור משטחים סטנדרטיים או ייעודיים
  • מפעלים לציפוי לבידים ו MDF

על מנת לעמוד בדרישות השוק יש לפתח קשרי עבודה עם ספקי עץ מחו"ל, כדי להביא לארץ את חומר הגלם הטוב ביותר הנדרש לצרכים השונים שבינהם:

  • עץ קשה – אלה עצים מסוג אלון, אשור, אגוז, דובדבן וכיוצא באלה המשמשים בתעשיית הריהוט, והם מיובאים מרומניה, יוגוסלביה, קנדה וארה"ב.
  • עץ רך – אלה עצים מסוג אורן ועץ לבן המשמשים בענף הבנייה, לבניית משטחי עץ ונגרות, ומקורם הוא בצפון אירופה בעיקר.
  • עץ לדקים – עץ לדקים חייב להיות  ברמה גבוהה במיוחד. עץ לדקים הוא עץ איפאה או אורן, עץ קומארו, טיק בורמזי וכדומה. עץ אורן הוא הזול ביותר, והוא הנפוץ ביותר לייצור והתקנת דקים בישראל. עצי איפאה וקומארו מקורם במדינות טרופיות, והם ידועים בעמידותם הגדולה לתנאי אקלים שונים וקיצוניים. דק מטיק בורמזי נחשב איכותי, והוא מתאים לדקים חיצוניים. המגוון הרחב מאפשר לכל לקוח לבחור את המתאים לו על פי הצורך והתקציב שלו.
  • לבידים – לבידים משמשים בעיקר לתעשיית הרהיטים. ניתן למצוא עץ לבוד בצורתMDF, סיבית ומזונית. מקור אלה בסין, איטליה, ספרד ובמדינות נוספות.
  • תבניות לבנייה מעץ – אלה משמשים בענף הבנייה בתחום היציקות.
עץ – חומר גלם שתמיד נחוץ
5 (100%) 2 votes
0 תגובות

השאירו תגובה

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>