מדוע דק עץ עדיף על דק סינטטי?

איכות החיים בארץ נמצאת במגמת עלייה מתמדת, ואחת הדרכים שבהן המגמה המבורכת הזו באה לידי ביטוי היא במספר ההולך וגדל של הישראלים שנהנים מרצפת דק – ובמספר ההולך וגדל של הישראלים ששוקלים התקנת דק כזה או אחר. בפרט ישנה התלבטות בין דק עץ לבין דק סינטטי. בהקשר זה כדאי לציין שהאופציה הסינטטית מעוררת עניין רב, ובאופן טבעי יש לה גם יתרונות, אם כי דק עץ עדיף על זה הסינטטי. בכל מקרה, וכדאי להכיר את שתי האפשרויות ולבחור ביניהן באופן מושכל.

המאפיינים של דק סינטטי

דק סינטטי כשמו כן הוא – דק שעשוי מחומרים שמיוצרים ע"י האדם ולא נמצאים בטבע, ובמקרה זה הכוונה היא לפולימרים שונים. בהתאם המראה של הדקים הסינטטיים מתאפיין באחידות מוחלטת, כשיש כאלה שאוהבים את הלוק האחיד ויש גם כאלה שמסתייגים ממנו ותופשים אותו כמעט משעמם. בכל מקרה אסתטיקה היא כמובן עניין של טעם אישי, ולכל אחד ואחת העדפות משלהם.

מאפיין מהותי אחר של דקים סינטטיים הוא העמידות שלהם: מאחר שמדובר בחומר גלם לא טבעי, הוא לא דוהה בשמש, לא מתרגש מלחות וגם לא מהווה אטרקציה לחרקים שכידוע עלולים להיות גם מזיקים, ובפרט כשהם נמשכים אל מוצרים כמו דק מעץ.

בנוסף, קל לנקות דק סינטטי ובאופן כללי התחזוקה שלו פשוטה. לעתים מיוחס לדקים הסינטטיים יתרון נוסף והוא הידידותיות לסביבה: אמנם ייצור דק מ-PVC לא מצריך כריתת עצים, אולם מצד שני אי אפשר להתעלם מהעובדה שגם תהליכי הייצור של ה-PVC ושל הדקים הסינטטיים גורמים לזיהום אוויר מסוים, מה גם שלמשל עבור דק איפאה אמנם נכרתים עצי איפאה ביערות הגשם בברזיל, אבל אם מקפידים לרכוש את הדק, או את חומרי הגלם עבורו, אצל משווקים מורשים, תוכלו להיות סמוכים ובטוחים שמדובר בעצים שנכרתו במסגרת כריתה מבוקרת שמאפשרת ליער להתחדש, כך שהפגיעה בסביבה מצטמצמת.

עוד דגש שכדאי להיות מודע אליו כשמתעניינים באופציה הסינטטית הוא שישנם סוגי דקים שונים שאינם מעץ: בפרט ישנה חלוקה לדק קומפוזיט (שעשוי מתערובת של פולימרים עם נסורת, ונחשב לפחות איכותי), PVC מוקצף (שמתאפיין ברגישות לחבטות ולכן חשוב לנהוג בו בזהירות) ודק קומפוזיט סינטטי עם ציפוי קשיח שנחשב לאיכותי ביותר ולעמיד ביותר בקטגוריה זו (ובהתאם הוא גם היקר ביותר, למעשה אף יותר מדק עץ).

היתרונות של דק עץ

כששוקלים לרכוש "דק עץ" חשוב לזכור שישנו מגוון רחב של דקים מעץ, ובניגוד לאופציה הסינטטית, בין הדקים השונים מעץ ישנם הבדלים בלתי מבוטלים.

הסיבה לכך פשוטה: אמנם גם אורן וגם איפאה למשל הם עצים, ובשניהם נעשה שימוש רב לטובת ייצור דקים, אבל עץ אורן הוא עץ רך בעוד איפאה הוא עץ טרופי קשיח, ובהתאם דק אורן מתאפיין ברגישות רבה בעוד דק איפאה מפגין עמידות מרשימה, ישנו שוני גם במראה של הדק (האיפאה מקנה לוק יוקרתי יותר), ועוד הבדל שכדאי לקחת בחשבון הוא שדק אורן ניתן בדרך כלל להרכיב גם לבד, בעוד התקנת דק איפאה היא עניין לאנשי מקצוע מנוסים.

בכל מקרה, יתרון משמעותי אחד של דק מעץ, בין אם מדובר על עץ אורן, עץ איפאה, עץ טיק, עץ אגוז, עץ אלון, עץ אדר או כל עץ אחר, הוא המראה הייחודי שלו: לכל עץ מראה אחר, ובהתאם גם הדק שלכם יהיה בעל אישיות מובהקת שתקנה לו מראה שובה לב במיוחד – ובעידן שבו אסתטיקה היא מפתח חשוב לחיים עם איכות, זהו יתרון שכדאי מאוד לייחס לו משקל של ממש כשמתלבטים אם לקנות דק סינטטי או דק עץ.

עוד יתרון לטובת העץ הוא שנעים יותר לדרוך על דק מחומר גלם טבעי, ובנוסף כשחומר הגלם הוא עץ איפאה, עץ אורן או כל עץ אחר, החיבור לסביבה ולטבע הוא עמוק יותר וגם לחיבור זה יש תרומה לאיכות החיים בימינו.

אז במה לבחור?

למרות היתרונות שמאפיינים את הדק הסינטטי, אין תחליף לתחושה הייחודית שמייצרים דקים מעץ – הן מבחינת המראה והן מבחינת התחושה כשדורכים עליהם. הבחירה הרחבה בין סוגי העצים השונים מאפשרת לכל אחד למצוא דק מעץ בהתאם למסגרת התקציב שלו, כמו גם עפ"י הטעם האסתטי המועדף, וכך ליהנות מהדק המושלם.

מידע נוסף שעשוי לעניין אותך:
דק עץ-פחות יקר משחשבתם
תחזוקת דקים מעץ
התקנת דק עץ בגינה
דק מעץ אורן
עצים מומלצים לבניית דק

נשמח אם תתנו דירוג
0 תגובות

השאירו תגובה

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>