תחזוקת דקים ושימוש נכון בשמן לעץ איפאה

תחזוקת דקים

הם יפים, הם מרשימים, הם משרים סביבם תחושות של חיבור לטבע והרמוניה נעימה, הם משדרגים כל מרחב גם מבחינה פרקטית ובעיקר מספקים לנו נחת רבה – אלו הם הדקים מעץ, שבשנים האחרונות זוכים לפופולריות הולכת וגוברת, ובהתאם כיום ניתן למצוא אותם ביותר ויותר מקומות ולא רק בבתי העשירון העליון.

ישנו מגוון רחב של עצים לדקים והבדלים בלתי מבוטלים בין דק עץ אחד למשנהו, אבל יש גם מכנה משותף נרחב: לא משנה באיזה עץ תבחרו, בכל מקרה תזכו לדק משובח ובכל מקרה כדי שהוא ימלא את ייעודו במשך שנים רבות וישמור על יופיו חשוב מאוד לתחזק אותו כראוי.

עד כמה נדרשת השקעה משמעותית בתחזוקת דק?

הבשורות הטובות הן שתחזוקת דקים לא מצריכה השקעת משאבים רבים.

למעשה, כל מה שעליכם לעשות לאחר שכבר התחדשתם בדק עץ יפהפה הוא לנקות אותו (פעולה פשוטה שתדירותה היא בהתאם לאינטנסיביות השימוש בדק), לספק לו הגנה מחרקים מזיקים ופגעי מזג אוויר (בתדירות של פעם או פעמיים בשנה) ואחת לכמה שנים גם לחדש את יופיו עם שימון וצבע שמתאים לדקים מעץ – בסך הכל השקעה לא גבוהה שתמורתה תזכו בסיפוק רב מהדק לאורך שנים רבות רבות.

איך מסירים כתמים מדקים מעץ?

במידה ונוצרו כתמים על גבי הדק, יש לנקותם עם חומר מיוחד לניקוי עץ (לדוגמה wood cleaner של חברת flood). במקרים אלה תחילה מרטיבים את הדק, לאחר מכן מורחים על המקום שבו ישנו כתם את חומר הניקוי ואז משפשפים את האזור עם מטאטא קשיח או מברשת קשיחה (חשוב להקפיד על שפשוף עם כיוון סיבי העץ). לאחר כחצי שעה שוטפים עם הרבה מים.

יש להימנע מביצוע תהליך זה כששמש ישירה מאירה את המקום שבו נוצר כתם (הדבר פוגם באפקטיביות של חומר הניקוי).

דגש חשוב נוסף הוא מידיות הניקוי: אם תתמהמהו, החומר שגרם לכתם עלול להיספג בתוך סיבי העץ ואז יהיה קשה מאוד לנקות.

אם ניקוי הכתמים מתבצע במסגרת תחזוקת דקים באופן כללי, יש להמתין בין 24 ל-72 שעות לפני השלב הבא, השימון.

באיזו תדירות יש לשמן דק עץ?

ברוב המקרים, המרכיב העיקרי של תחזוקת דקים הוא שימון קורות העץ.

בפרט נדרשת פעולה זו כשמדובר בעץ רך (למשל דק אורן) שמטבעו פגיע יותר ועלול להינזק מחרקים או מתנאי מזג אוויר. דקים מעץ רך יש לשמן פעמיים בשנה.

כשמדובר בעץ קשה (למשל דק איפאה) תדירות השימון המומלצת נמוכה יותר, שכן לעץ שמנוניות טבעית שמגנה עליו מפני חרקים מזיקים וכו'. בדרך כלל נדרש שימון אחת לשנה או שנתיים, ובכל מקרה כשאתם קונים דק עץ במחסן עצים מקצועי תקבלו גם הנחיות מפורטות לגבי תחזוקתו.

למה רק שמן לעץ איפאה מתאים לדק מעץ זה?

דגש חשוב נוסף הוא שימוש בשמן שמותאם במיוחד לסוג העץ ממנו עשוי הדק שלכם.

כך לדוגמה עבור דק עץ מאיפאה רק שמן לעץ איפאה ייספג היטב בסיבים הצפופים והקשים, בעוד שמנים אחרים שמתאימים לסוגי עצים אחרים פשוט לא יספקו לעץ ולדק את מה שהם זקוקים לו.

חידוש דקים

בתדירות נמוכה יותר כדאי לבצע במסגרת תחזוקת דקים גם תהליך שיחדש את מראהו של העץ ויחזיר לדק את יופיו שמעט דוהה עם השנים באופן טבעי.

חידוש דקים מתבצע ע"י אנשי מקצוע מנוסים שמקבעים מחדש ברגים שהתרופפו, מנקים את הדק עם מכשיר לחץ מים גבוה ייעודי לעץ, משייפים את השכבה העליונה במידת הצורך ובסופו של דבר משמנים את העץ מחדש ובזכות השמן גם מחזיקים לדק שמעט דהה את הגוון הרענן הראשוני.